Wybór Szlifierki

 

Zastosowanie:

Szlifierka to jeden z najważniejszych i podstawowych urządzeń w każdej firmie, warsztacie czy gospodarstwie, dlatego wybór odpowiedniej powinno być dla nas bardzo ważne. Zawdzięcza to swojej ogromnej wszechstronności, ponieważ możemy ją wykorzystać nie tylko do cięcia i szlifowania metali, betonu, ceramiki, prętów czy blach ale także do polerowania i szczotkowania lub czasem nawet do nadawania dowolnego kształtu i wymiarów. Jak łatwo zauważyć więc najważniejszą rzeczą przy wyborze szlifierki będzie jej zastosowanie oraz intensywność użytkowania.

Dobratarcza Wybór Szlifierki 

 

 

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje szlifierek:

Szlifierki taśmowe - (szeroko i wąskotaśmowe) stosowane przede wszystkim do drewna i przeznaczone są do szlifowania dużych powierzchni płaskich elementów z drewna litego, płytowych, okleinowanych lub nieokleinowanych, surowych lub lakierowanych. Szlifowanie ma na celu wyrównanie i wygładzenie powierzchni, oczyszczenie zabrudzonych powierzchni, a w przypadku szlifierek szerokotaśmowych również nadanie elementom dokładnej grubości.

Szlifierka oscylacyjna - jest to szlifierka wyposażona w podstawę, do której przymocowany jest papier ścierny. Powierzchnia ścierna wykonuje ruch posuwisto-zwrotny zazwyczaj w zakresie 10000-25000 cykli na minutę, zależnie od modelu. Niektóre modele są wyposażone w elektroniczne przekładnie bezstopniowe (regulator prędkości) oraz odsysacz pyłu. Często podstawa jest perforowana dla lepszego odprowadzania pyłu. Najczęstsze zastosowanie na powierzchniach płaskich lub lekko zaokrąglonych we wszelkiego rodzaju pracach przygotowawczych i wykończeniowe

Szlifierka mimośrodowa - szlifierka o ruchu rotacyjnym i odśrodkowym. W zależności od użytego materiału ściernego używana jest do szlifowania bardzo delikatnego. Posiada dużą wydajność ścierną przy obróbce wstępnej. Szybka i łatwa wymiana krążków ściernych dzięki mocowaniu „na rzepy”. Krążki o średnicach 125 lub 150 mm. Wyposażona w system odsysania pyłu. Najczęściej używane przy oczyszczaniu krzywizn i płaszczyzn przy wszelkiego rodzaju pracach przygotowawczych i wykończeniowe.

Szlifierki kątowe - najczęściej wykorzystywana szlifierka służąca do przecinania i szlifowania metalu i innych twardych materiałów, przecinania blachy, prętów zbrojeniowych i kształtowników stalowych jak również do cięcia betonowych i ceramicznych elementów o niedużej grubości.

 

 

Szlifierka Kątowa – jaką wybrać:

Pierwszą rzeczą więc od której powinniśmy zacząć to określić do czego owa szlifierka będzie używana, ponieważ zupełnie inna będzie się nadawała wyłącznie do użytku domowego, która będzie używana od czasu do czasu, a zupełnie inna do ciągłej, intensywnej pracy w zakładzie czy w przedsiębiorstwie. Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to wielkość tarczy, masę i moc szlifierki, ponieważ jedne sprawdzają się lepiej na małych powierzchniach, inne - większych. Szlifierki kątowe występują więc w kilku odmianach w zależności od wielkości tarczy:

Średnica tarczy 115mm - Najczęściej używane w gospodarstwach domowych przy niskim obciążeniu i krótkotrwałej pracy. Nadają się przede wszystkim do lekkich prac z uwagi na małą moc silnika, zazwyczaj 600-900W oraz na niewielką masę, jednakże ze względu na mały rozmiar tarczy rzadko używana przez profesjonalistów.

Średnica tarczy 125mm - Szlifierki produkowane z większym nastawieniem na użytek nie tylko domowy ale także w warsztatach i przedsiębiorstwach. Występuje już większe zróżnicowanie ze względu na moc ponieważ poza szlifierkami o małej mocy 600-900W, nadających się do lekkich prac z uwagi na ciężar narzędzia, co z powodzeniem umożliwia roboty, w których szlifierka obrabia płaszczyzny pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach, występują także szlifierki z silnikami 1000-1200W które nadają się już do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem (długotrwałe szlifowanie stali). Maszyny te posiadają dość duże rezerwy mocy i nie grzeją się zbytnio. Można także znaleźć szlifierki wyposażone w silniki o mocy ponad 1200W w zamyśle produkowane do pracy pod bardzo dużym obciążeniem, ale jednak do krótkotrwałej pracy, gdyż długi czas ciągłego użytkowania może spowodować uszkodzenie urządzenia i jego przegrzanie.

Średnica tarczy 150-180mm - Jest to grupa szlifierek kątowych rzadziej używanych, ponieważ zarówno obudowa jak i ciężar są już znacząco większe niż w przypadku szlifierek w rozmiarze 125. Utrudnia to w pewnym stopniu użytkowanie i funkcjonalność urządzenia dlatego przeznaczone są przede wszystkim do długotrwałych prac szlifierskich. Jednak większość profesjonalistów do tego celu stosuje już rozmiar 230mm.

Średnica tarczy 230mm - Szlifierki o największej średnicy i największej mocy, zazwyczaj powyżej 2000W używane przy pracach z największym obciążeniem. Najczęściej ze względu na swoją wielkość i ciężar używane są w dużych firmach do pracy w jednej pozycji.

 

 

Jaką firmę wybrać

Kiedy już określimy jaką szlifierkę potrzebujemy pozostaje zastanowić się jaką markę wybrać. Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj ilość gotówki jaką zamierzamy przeznaczyć lub ewentualnie jakieś własne preferencje do ulubionej marki, którą uważamy za wyższą od innej, co często okazuje się przypadkowe. Jeśli analizować ceny możemy wybrać najzwyklejszą, raczej mało znaną firmę nawet za kwotę 40-50zł w jakimś supermarkecie, jednakże czy tania szlifierka kątowa może być dobra? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ponieważ jest to swego rodzaju loteria, ponieważ najtańsza szlifierka kupiona za 40zł może się okazać że będzie działać dłużej, niż z podobnego pułapu cenowego szlifierka która kosztowała aż 70zł. Oczywiście tanie szlifierki również objęte są gwarancją ale czy będzie nam się chciało i opłacało jeździć w tę i z powrotem? Wybierając tani sprzęt musimy po prostu mieć świadomość za co płacimy aby później nie mieć uczucia rozczarowania. Warto więc wybrać szlifierkę znanej marki, bo daje nam to gwarancję większej żywotności, ponieważ żadna ze znanych marek nie pozwoli sobie na wypuszczenie wadliwego modelu. Jeżeli ma to być szlifierka wyłącznie na użytek domowy możemy zainwestować w nieco tańszy model, o mniejszych parametrach i mocy lub poszukać atrakcyjnej promocji, bo należy szczerze powiedzieć, iż nie ma sensu wydawać kilkuset złotych, by w efekcie używać sprzętu kilka razy w roku. Zaś do poważniejszych i częstych prac, na użytek firmy czy dużego gospodarstwa zakupmy szlifierkę o lepszych parametrach, wyższym modelu ponieważ posłuży nam ona długi czas. Do jednych z najlepszych producentów godnych na dzień dzisiejszy uwagi, biorąc pod uwagę szczere opinie wielu użytkowników a także wielu naszych klientów należą takie marki jak Makita oraz Hitachi. Do porządnych i profesjonalnych producentów należą także takie firmy jak DeWalt, Black&Decker, Skil oraz wybrane modele marki Bosch.

Wybór idealnej szlifierki nie jest prostym zadaniem nawet dla wykwalifikowanego pracownika. Mimo, iż niektóre modele z wyżej wymienionych marek nie są pozbawione wad jest to jednak czołówka producentów szlifierek kątowych, godnych polecenia.

Kiedy już zakup szlifierki zostanie dokonany, nie pozostanie nic innego, jak tylko wziąć się do pracy.